Uutiset

Aurinkoista keskikesän juhlaa!

Ootteko mennehet milloinkaan te aamulla järven rantaan, kun aurinko noussut on aalloistaan ja paistanut valkosantaan? Vesi välkkyikö tyynenä heijastuin, sumun keskeltä nousiko seijastuin sadun saaret,…

Kirjahyllyssä uutta luettavaa

Kesäpäivän 14.6. retken tunnelmat Korkeasaaressa Pirkon kirjoittamana löytyy nyt kirjahyllystämme. Käypä tutustumassa TÄSTÄ

Kesän ulkopelejä

MÖLKKYÄ Hyökkälän koulun kentällä, Tuusulassa Keskiviikosta 7.6. alkaen, kesä-elokuun ajan klo 15.00, yhdessä Eläkeliiton Tuusulan yhdistyksen kanssa. Ei ennakkoilmoittautumista! MÖLKKYÄ Järvenpäässä…

Tervetuloa juhlan tunnelmaan!

Teille iloksi, jotka ette syystä tai toisesta päässeet juhlimaan kanssamme, aurinkoisena sunnuntaina 21.5. Järvenpäätalon Juhani Aho-saliin yhdistyksemme 70-vuotista taivalta. Yhdistyksemme luotsaaja,…

Hei, kaikki uudet jäsenemme!

Tervetuloa torstaina 25.5. klo 18-20 Myllytien toimintakeskukseen (osoite Myllytie 11, 04410 Järvenpää). missä vietämme perinteiseksi tullutta uusien jäsenten iltaa yhdistykseemme vuoden sisällä…

Padelia pelaamaan

Padel -ryhmäläiset jatkavat pelaamista omakustanteisesti ulkona kesäkuun puoliväliin asti torstaisin klo 17.30-18.30 säävarauksella. Jos haluat tulla mukaan, laita viesti Heidille p. 050 384 1063 tai…

Meidän kirjahylly on avattu

Hei, yhdistyksemme jäsen! Oletko pöytälaatikkokirjoittelija, kenties kiinnostunut kertomaan tarinasi meille muillekin? Lisäämme mielellämme yhteiseen kirjahyllyymme kertomuksesi, runosi tai muistelon…

Juhlitaan

Jo taittui talven valta tuo raskas, ankara, ja taasen kaikkialla soi laulu riemuisa. Nyt luonto vihannoipi ja lintuin laulu soipi. Oi päivyt armahin sua riemuin tervehdin! Oi kevät armas poista nyt…

Viikkojen 18 ja 19 ryhmät

Viikko 18: 1.-7.5.2023 ryhmät: Ke 3.5. klo 17.00 Tuolijooga, Kalliopohja, Tuusula To 4.5. klo 12 Porinapiiri, Toimintakeskus, Järvenpää To 4.5. klo 17.30 Padel, Open padel, Diggarinkuja 2, 04420…

Retkelle Verlaan

OHJELMA Klo 9.30 Lähtö Hyrylän linja-autoasemalta kimppakyydein 12.00 Opastus Verlan tehdasmuseoon: Vuonna 1972 Verlan puuhiomosta ja paperitehtaasta muodostettiin Suomen ensimmäinen tehdasmuseo.…

Yhdistyksen syksyn jäsentiedote tarjoaa ilmoitustilaa

Tuusulanjärven Reuma ry viettää keväällä 2023 70-vuotisjuhliaan ja tarjoamme paikallisille yrittäjille mahdollisuuden osallistua juhlintaamme näkymällä syksyn 2023 jäsentiedotteessamme. Vaihtoehtoina…

Vietetään Pääsiäistä

Tunnetteko? Ilma tuulahtaa: kevät kuitenkin tulevi! Taivas korkeamman kaaren saa, tähdet kiillon kirkkahamman. On kuin puussa, on kuin Luojan maassa kuuluis jo salainen kuiske, vilkahtaisi viidakossa,…

Pieni ele -keräys Suomen vaalien aikana 22.–28.3. ja 2.4.2023.

Pitkäaikaissairaita ja vammaisia voi tukea lahjoittamalla pieni ele -vaalikeräykseen eduskuntavaalien äänestyspaikoilla. Keräyspisteet lippaineen löytyvät äänestyspaikoilta ympäri Suomen vaalien…

Kevään 2 luento ravitsemuksesta tiistaina 28.3.2023

Kevään toinen ravitsemusluento tiistaina 28.3. klo 17 alkaen Toimintakeskuksessa, Järvenpäässä. Aiheena: Ravinnon merkitys suoliston hyvinvoinnille ja mitä erityistä on huomioitava reumasairauksien…

Terveiset Haminan retkeltä 20.3.

"Maanantaina 20.3.23 Kevätpäiväntasaus-päivänä ilma ei varsinaisesti suosinut meitä; sumua oli niin paljon, ettei eteensä tahtonut nähdä. Mutta sehän ei haitannut. Meitä lähti iloinen, yhteensä 43…

Yhdistyksen kevätkokous maanantaina 27.3.2023

Tuusulanjärven Reuma ry:n Sääntömääräinen KEVÄTKOKOUS Maanantaina 27.03.2023 klo 14.30 –16.00 Myllytien toimintakeskus, Myllytie11, Järvenpää Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset…

Kohti kevättä ma 13.3.

Jo perinteiseksi tullut Kohti kevättä kahvituokio ja hartaushetki, yhteistyössä Järvenpään seurakunnan, Myllytien Toimintakeskuksen ja Tuusulanjärven Reuma ry:n kanssa, pidetään maanantaina 13.3. klo…

Keltaisen nauhan päivä 15.3.2023

Reumaliitto kutsuu viettämään liikunnallista Keltaisen nauhan päivää keskiviikkona 15.3. 2023 teemalla "Säästöliike". Etätapahtumaan voit osallistua Keltaisen nauhan päivän Facebook -sivustolla, jonne…

Sjögren-vertaistukiryhmä Espoossa

Espoon reumayhdistyksen Sjögren- vertaistukiryhmään voi osallistua myös meidän alueemme Sjögreniä sairastavat. Seuraava vertaistukiryhmän tapaaminen on Espoon Matinkylässä (Iso Omenaa vastapäätä), os.…

"Sydämen asialla"

Tiivistämme yhteistyötä Järvenpään Sydänyhdistyksen kanssa. Tuusulanjärven Reuma ry:n jäsenet voivat osallistua mm. heidän järjestämiinsä Body Bow- ja Senioritanssiryhmiin.